Haber

Kuzey Kore balistik füze denedi

Japon hükümeti ve Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin balistik füze testleri yaptığını açıkladı.

Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin 2 balistik füze denediğini ve füzelerin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünü duyurdu.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, füzeler yerel saatle 11.13 ve 12.05’te Kuzey Pyongan bölgesinden Japonya Denizi (Doğu Denizi) yönünde fırlatıldı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Gözetleme ve gözetleme faaliyetleri güçlendirilirken, ABD ile yakın iş birliği devam ediyor.” ifadesi yer aldı.

Japon Kamu Televizyonu NHK’ya göre, füzelerin düştüğü bölgede seyreden denizde ve uçaklarda herhangi bir hasar tespit edilmedi.

2022 yılının başından bu yana Pyongyang yönetiminin Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal ederek 35 denemede farklı menzillere 60’tan fazla füze fırlattığı biliniyor.

Yonhap ajansı, eski cumhurbaşkanı Kim Jong-Il’in ölümünün 11. yıl dönümü nedeniyle dün Kuzey Kore’de bir anma töreni düzenlendiğini hatırlattı.

Öte yandan hafta boyunca Güney Kore’de konuşlu “ABD Kuvvetleri Kore” (USFK) bünyesinde “ABD Uzay Kuvvetleri Kore Komutanlığı” kuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu